Nemira, la Bookfest
Ca in fiecare an, editura Nemira te invita la Bookfest pentru a te bucura atat de titluri deja prezente pe rafturile librariilor cat si cu altele abia scoase din tipar, pana pe 28 mai la Romexpo.
Cititorii sunt așteptați la standul din pavilionul C2 pentru a descoperi multe noutăți pregătite special pentru târg, precum și evenimente dedicate autorilor străini, întâlniri cu autori români, ateliere pentru copii și un colț de lectură.
Printre noutățile editoriale de la târg se numără un nou volum scris de binecunoscutul Bear Grylls, Supraviețuitorii – o carte despre poveștile de supraviețuire ale unor oameni extrem de diferiți care au făcut istorie prin experiențele lor limită.
În colecția Nautilus SF&F pasionații de science fiction vor găsi titluri noi precum Povestea vieții tale, de Ted Chiang, primul volum din seria Luna, Luna nouă, de Ian McDonald, ediții revizuite ale seriei Cântec de gheață și foc, de George R.R. Martin, trilogia Farseer, de Robin Hobb, precum și debutul lui Adrian Mihălțianu cu romanul Epoca inocenței, din seria Terra XXI. Cartea se lansează la Bookfest, sâmbătă, 27 mai, de la ora 14.00, la standul editurii Nemira. Invitat: Alexandru Mironov.
„Un debut de excepţie în colecţia Nautilus, o carte care extrapolează foarte credibil tehnologia, societatea şi politica prezentului pentru a înfățișa un viitor iminent deloc liniştitor.” Horia Nicola Ursu
Europa e răvășită de naționalism, Statele Unite se cufundă într-un neofascism high-tech, iar China devine tot mai autoritară. În lupta lor pentru putere sunt prinse destine, speranțe, vieți. Omenirea pornește spre Marte și privește chiar mai departe, atrasă de semnalele venite dinspre stele. Dar nimic nu e ceea ce pare. Oamenii se transformă treptat în cyborgi. Orașele, în stupuri. Planeta, într-o fierbinte tablă de șah a unei imense conspirații. Mai există loc pentru libertate, pentru iubire, pentru visuri? Încotro ne va purta tehnologia în următorii treizeci de ani?
„Din pagini țâșnește vie viața secolului în care trăim, dilatată până spre veacul următor, pe foile de hârtie se desenează personaje care pot schimba mersul lumii, se povestesc întâmplări pe care mintea mea bolnavă de Viitor chiar și le dorea.” Alexandru Mironov
Lansarea cartii va avea loc sambata, ora 14:00.

Om de radio si artist pasionat de stiinta. A pornit proiectul Sound of Science la Radio Gold FM, in 2014, si l-a adus la Radio Guerrilla in 2016.